Wystawa twórczości Artura Grottgera

Od połowy czerwca można na terenie naszej szkoły oglądać wystawę poświęconą twórczości Artura Grottgera. Pojawiła się ona w Rabce dzięki współpracy naszej szkoły z krakowskim oddziałem IPN. Wystawa związana jest z obchodami 150 rocznicy powstania styczniowego.

Do września można było oglądać pierwszą część wystawy – cykl zatytułowany „Warszawa”. Obecnie pojawiła się kolejna część, prezentująca cykle „Lituania” i „Polonia”.

Grottger zaczął rysować „Polonię” w czasie, gdy powstanie w Królestwie Polskim było u szczytu swego nasilenia. Żałował, „że tylko kredką dane mu było walczyć za Polskę”, ale pojmował swą rolę malarza powstania, jako formę służby ojczyźnie i, biorąc pod uwagę rozgłos cyklu Warszawa, miał poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Uważał przy tym, że to wypadki poprzedzające powstanie i sam zryw zbrojny uczyniły zeń prawdziwie narodowego artystę. „A było – jak mówił – z czego czerpać artyście, tyle bohaterstwa, tyle bólu, łez świętych, żałoby, tyle bratnich serc złamanych we własnej ukochanej ojczyźnie”.

Font Resize
Contrast