Wymiana polsko-niemiecka – „Schüleraustausch 2013”

 Zdjęcia

Licealiści I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera gościli w październiku przez siedem dni grupę młodzieży z Niemiec z Markgräfler Gymnasium z miejscowości Müllheim (kraj związkowy: Badenia Wirtembergia/ Baden – Württemberg).
Spotkanie to zostało wspólnie zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im E. Romera oraz Zespół Szkół im H. Kołłątaja w Jordanowie. Młodzież niemiecka zakwaterowana była u licealistów, dzięki czemu miała możliwość poznania realiów życia codziennego swoich rówieśników z Polski.
Celem ww. spotkania było przede wszystkim nawiązanie kontaktów z młodzieżą z Niemiec oraz przygotowanie gruntu na kontynuowanie podobnych spotkań. Planowany wyjazd młodzieży polskiej do Müllheim: kwiecień 2014.

 

Pierwszoplanową rolę odgrywał aspekt językowy. Młodzież porozumiewała się w języku angielskim oraz niemieckim, pod koniec spotkania podejmowane były próby – i to „bardzo udane” – porozumiewania się w języku polskim. Młodzież miała możliwość zastosowania swoich umiejętności językowych zdobytych w szkole w praktyce, w sytuacjach dnia codziennego.
Przez tydzień pobytu w Polsce młodzież polska wraz z opiekunami zapewniła swoim gościom wiele niezapomnianych atrakcji. Jednym z ważnych założeń tego spotkania było pokazanie naszym gościom walorów krajoznawczych, turystycznych naszego miasta oraz najbliższych okolic. W czasie pobytu zorganizowane były bardzo ciekawe wycieczki m.in. do Wieliczki (zwiedzanie kopalni soli), Krakowa (zwiedzanie m.in. Wawelu), Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej (kąpiele w gorących źródłach) oraz Oświęcimia i Brzezinki.
Poznawanie zabytków, historii danego kraju wpływa w dużej mierze na lepsze poznanie mentalności, zwyczajów, poglądów ludzi danego kraju oraz pozbycia się licznych stereotypów, które są jeszcze zakorzenione w ludzkiej świadomości.
Jeden dzień poświęcony był na zapoznanie młodzieży niemieckiej z polskim systemem szkolnictwa. Młodzież niemiecka uczestniczyła w zajęciach szkolnych (4 godziny lekcyjne).
Po zajęciach lekcyjnych zorganizowany został dla wszystkich uczestników spotkania poczęstunek w restauracji, podczas którego dyrektorzy szkół Pan Marek Świder (I LO E.) oraz Pani w-ce dyrektor K. Kudzia (ZS im H. Kołłątaja) oficjalnie przywitali gości z Niemiec. Po południu rozegrane zostały turnieje sportowe (piłka siatkowa, piłka nożna, koszykówka).
Niezapomnianym przeżyciem było ognisko pożegnalne zorganizowane przez naszą młodzież w leśniczówce.
Zorganizowanie podobnych spotkań jest bardzo kosztowne. Bez finansowego wsparcia programu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), która współfinansuje ww. przedsięwzięcia, program ten nie doszedłby do skutku.
Mamy nadzieje, że współpraca z PNWM będzie dalej kontynuowana, dzięki czemu dojdzie jeszcze do wielu niezapomnianych spotkań…
Kończąc to krótkie sprawozdanie chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom, którzy gościli u siebie młodzież z Niemiec, za ich wspaniałe przyjęcie, wspaniałą atmosferę stworzoną w domach, dzięki czemu młodzież niemiecka czuła się jak u siebie w domu.

                                                                            Bogusław Lańczyk

 

Font Resize
Contrast