25 lutego klasa I i III „a” zakończyła filmowe warsztaty w krakowskim kinie Mikro. Ideą tego projektu jest świadome oglądanie filmów oraz wywołanie na ich temat dyskusji.

Każdy film poprzedzała prelekcja oraz krótki wykład pani prowadzącej zajęcia. W tym roku szkolnym mieliśmy okazję obejrzeć „Sugar Man” Malika Bendjellula, „W kręgu miłości” Felixa Van Groeningena, „Bestie” oraz kończący warsztaty dramat „Droga na drugą stronę” Ancy Damian.

Tegoroczni maturzyści uczestniczyli w zajęciach filmowych od pierwszej klasy liceum.

W ciągu czterech wyjazdów do Krakowa w ramach warsztatów multimedialnych uczniowie klas Ia i IIIa z I L.O. mieli okazję zwiedzić siedziby mediów liczących się w Małopolsce. W listopadzie poznaliśmy realia panujące w TVP Kraków, miesiąc później odwiedziliśmy studio nagrań Radia Kraków, zaś w lutym przyszedł czas na oddział lokalny TVN w Krakowie, w którym czekało nas wiele niespodzianek. Naszym przewodnikiem został Jerzy Kramarczyk –aktor znany głównie z dubbingu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od studia, w którym nagrywa się sceny na greenboksie – zielonym tle, na które podczas obróbki komputerowej nakładany jest dowolny obraz. Następnie uczniowie obu klas mieli szansę wykazać się w tworzeniu talk – show: w momencie kiedy uczennice IIIa zwierzały się ze swoich wyimaginowanych problemów przed kamerami, Ia czuwała w reżyserce nad nagrywanym materiałem. Po zakończeniu nagrania klasy zamieniły się rolami. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie hali zdjęciowej, w której obecnie powstaje serial paradokumentalny „Szpital” oraz, gdzie rozmieszczona została scenografia do serialu „Julia”. Na planie mieliśmy okazję spotkać się z aktorami występującymi w paradokumencie oraz poznać tytułowy szpital „od kuchni”. Zwiedzanie zakończyliśmy grupowym zdjęciem oraz podziękowaniami dla naszego przewodnika, który w ciekawy i często zabawny sposób opowiadał nam o pracy w telewizji.

Mariola Lis i Maciej Wacławik