Humaniści z 1a w Krakowie

W dniu 6 kwietnia odbyła się nasza wycieczka do Krakowa, która swoim planem obejmowała zwiedzanie (z wspaniałą panią przewodnik – Anną Stalmach) Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Podziemi Rynku oraz obejrzenie nagrodzonego Oskarem filmu „Pokój” w reżyserii Lenny Abrahamson.

 


Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wystawy dzieł sztuki. Na początek Sala Bacciarellego zwana też Salą Oświecenia, ze względu na wystawione dzieła pochodzące z tejże epoki. Marcello Bacciarelli, Włoch, ulubiony malarz Stanisława Augusta Poniatowskiego, genialny portrecista i twórca obrazów historycznych. Salę Oświecenia zdobią przede wszystkim portrety m.in. Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym.
Następnie Sala Michałowskiego obejmująca dzieła romantycznego malarstwa, które skierowane jest w stronę sztuki narodowej. Pojawiają się tutaj obrazy dotyczące Insurekcji Kościuszkowskiej oraz wojen napoleońskich. Obrazy artysty – Piotra Michałowskiego obejmują pokaźną część sali.
Trzeciej Sali patronuje Siemiradzki,tu znajdują się obrazy malarstwa akademickiego. Skierowana była do elit oraz najbogatszej części społeczeństwa. Dominującym dziełem w tej sali jest z pewnością obraz „Pochodnie Nerona” („Świeczniki chrześcijaństwa”) autorstwa Henryka Siemiradzkiego. Wyróżniającymi się obrazami są również wspaniałe dzieła Jana Matejki takie jak „Hołd Pruski” czy „Kościuszko pod Racławicami”.
Czwartą i ostatniej Sali patronuje Chełmoński, w niej obejrzeć można malarstwo pejzażowe, realizmu, impresjonizmu i symbolizmu. Wyróżniające działa, jakie możemy zobaczyć w tej sali, to „Czwórka” Józefa Chełmońskiego, „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego, oraz liczne dzieła najwybitniejszych twórców takich jak Jacek Malczewski, Aleksander Gierymski, Julian Fałat i inni.

Drugi punkt wycieczki obejmował zwiedzanie Podziemi Rynku, które są swoistym skarbcem wiedzy o przeszłości Krakowa. Dają możliwość poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa i podziwiania odnalezionych skarbów. „Ściana czasu” przy wejściu do podziemnego muzeum daje możliwość poczucia atmosfery panującej na średniowiecznym rynku. Efekt wzmacniają towarzyszące zwiedzaniu odgłosy gwaru transakcji handlowych. W Podziemiach podziwiać można zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych, rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala czy rekonstrukcję XI-wiecznych pochówków. Dużą popularnością cieszy się system miar z XIV wieku, dzięki któremu możemy odczytać swoją wagę. Na wystawie można zobaczyć również m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, przybory higieniczne, czy ozdoby. Wrażenie robiła multimedialna mapa z Krakowem na szlakach handlowych średniowiecznej Europy, dzięki której widać, że średniowieczny Kraków był centrum handlu międzynarodowego.


Po wspaniałym zwiedzaniu wybraliśmy się na film „Pokój”. Był niezwykle wzruszający i w mojej opinii w pełni zasłużył na nagrody, które zdobył. Historia porwania i ucieczki daje temu filmowi swoje napięcie, ale jego siłą jest relacja pomiędzy chłopcem i matką, a także pomiędzy uprowadzonymi, a światem zewnętrznym. Film pokazuje, że droga do wolności wymaga nie tylko fizycznego, ale i psychicznego wysiłku jak również, że droga do dorosłości wymaga odrzucenia świata bajek.

Weronika Bujok, kl. I „a”

Font Resize
Contrast