W dniu 3 października po ponad 60 latach, I LO i Rabka miały okazję gościć bardzo ważną osobistość jaką jest wnuk patrona naszej szkoły: (prof. Dr hab. n.med.) Tomasza Eugeniusz Romer, wybitny lekarz, laureat wielu nagród i odznaczeń.
Swoją wizytę w liceum rozpoczął od spotkania z dyrekcją naszej szkoły oraz nauczycielami historii i geografii. Rozmawiano m.in.: o historii nadania I LO patrona, którym jest Eugeniusz Romer. Choć ciekawych rozmów i wspomnień było bardzo wiele, nasz gość musiał przerwać spotkanie ponieważ w jednej z sal czekali na niego już uczniowie naszej szkoły. Podczas ponad 45 minut pan Tomasz chętnie odpowiadał na stawiane mu pytania, a także opowiadał nie tylko o sobie ale i o swoim dziadku Eugeniuszu Romerze, po którym odziedziczył swoje drugie imię. W trakcie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o swoim patronie, a także usłyszeć niemało historii z jego udziałem. Pan Tomasz opowiadał o nim bowiem nie tylko jak o wybitnym kartografie czy geografie ale również jak o swoim dziadku, który był dla niego jak tata. Właśnie dzięki temu można było się dowiedzieć, że nasz patron był człowiekiem bardzo otwartym, ciepłym i przyjacielskim, a w wychowaniu młodego Tomasza bywał również wymagający i bardzo cenił sobie samodyscyplinę. Wspominał również gabinet kartografa, w którym rodziły się nowe koncepcje gdy Eugeniusz siedział paląc fajkę i patrząc na mapy (jego ulubioną mapą była środkowoeuropejska). Pan Romer opowiadał również o wspólnych wakacjach wraz ze swoim dziadkiem, które zawsze do 1952 roku spędzali razem w Rabce. Do dna dzisiejszego pamięta gazdę Mlekodaja, który lubił wdawać się w dyskusje ze znanym geografem podczas wspólnych przejażdżek powozem konnym. W trakcie spotkania nie mogło zabraknąć również opowieści związanych z historią: udział Eugeniusza Romera w Traktacie Ryskim (1921) oraz wspomnień związanych z II Wojną Światową podczas, której nasz patron, cudem uniknąwszy śmierci, zmienił nazwisko (na Piotrowski) i ukrywał się w klasztorze Zmartwychwstańców. Pomimo tego nie przerwał swojej pracy. Wręcz przeciwnie oprócz tego rozpoczął również studia teologiczne.
Między innym takie i inne historie mieli przyjemność usłyszeć uczniowie naszego liceum podczas spotkania z panem Tomaszem Romerem. Zachęcił on również do posiadania map w swoich domach (ponieważ oglądanie ich to „przeżycie intelektualne, które może przenieść Was w wielki świat”) oraz przeczytania książki pt.: „Geografia trzech epok”, która została napisana przez Edmunda Romera (ojca pana Tomasza, który podsunął swojemu tacie pomysł na tytuł tej książki).
Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi za mile spędzony dla nas czas. Mamy również nadzieję, że w przyszłości, postanowi odwiedzić Rabkę i zawitać do szkoły, która nosi imię jego dziadka, a dla nas wybitnego kartografa, geografa oraz geopolityka Eugeniusza Romera.