Polsko-izraelski program wymiany szkolnej jest projektem, który rozpoczął się rok temu, dość spontanicznie, pomiędzy szkołą średnią Ish Shalom w Kfar Yonie i I Liceum w Rabce-Zdroju. Stał się on, bez wątpienia, projektem dobrze zorganizowanym i odnoszącym duże sukcesy. Przedsięwzięcie to byłoby niemożliwe, gdyby nie praca ludzi zaangażowanych w projekt.

Grupa izraelska pragnie wyrazić wdzięczność wszystkim naszym polskim przyjaciołom zaangażowanym w zaplanowanie i przeprowadzenie projektu. Był to nasz pierwszy pobyt w Polsce i pomimo złej pogody zakochaliśmy się w Polsce, Rabce i jej mieszkańcach. Chcielibyśmy niektórym z nich osobiście podziękować.

Dziękujemy panu Markowi Świdrowi, dyrektorowi szkoły, za umożliwienie realizacji tego projektu i otworzenie drzwi szkoły przed nami. Czuliśmy się w niej jak w domu. Szczególne podziękowania dla pana wspaniałej żony i rodziny.

Dziękujemy tandemowi dwóch kobiet, dzięki którym projekt ten stał się rzeczywistością. Magdalenie Tomalak, naszej drogiej przyjaciółce, dziękujemy za pomysł na ten program, za poświęcenie czasu na zaplanowanie naszego pobytu i logistyki z nim związanej, za gościnność i za dobrego ducha. Alinie Małocha, naszemu głosowi w wielu okolicznościach, naszej przyjaciółce, dziękujemy za stałą obecność z nami i dla nas, za pomoc i troskę, za planowanie i realizację planu, za odpowiedzi na wszystkie nasze pytania i tuziny maili. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego teamu do współpracy.

W imieniu wszystkich uczniów, chcemy powiedzieć DZIĘKUJEMY panu Narcyzowi Listkowskiemu za to, że jest tak wspaniałą osobą. Poruszył nas pan swoją pasją i “Projektem” swojego życia. Dziękujemy za poświęcenie czasu aby być z nami, za zachowanie historii żydów rabczańskich, za podzielenie się nią z nami. Mamy nadzieję, że spotkamy się znowu.

Na koniec, jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim goszczącym nas gospodarzom i rodzinom za ich hojność, za wysiłek i czas, za to, że czuliśmy się jak w domu. Szczególne podziękowania dla pani Dominiki Bolechowskiej za pokazanie nam Zakopanego. Był to dla nas wyjątkowy dzień, dzięki pani. Pan Józef Zbozień umożliwił całej grupie spędzenie razem niezapomnianego czasu w pięknym miejscu organizując dla nas wyjątkową ucztę. Dziękujemy bardzo. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zadbali o organizację wieczoru otwierającego program.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni. Dzięki temu projektowi nawiązały się nowe przyjaźnie i więzi. Udowadniają one, że odległość i różnice nie mają znaczenia. Nasze dzieci zaprzyjaźniły się i wy uczyniliście to możliwym.

W imieniu Grupy Izraelskiej 2016,

Lisa i Oksana