W dniu 18 grudnia 2018 roku w sali kina Śnieżka już po raz piąty I Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera w Rabce – Zdroju zorganizowało „Spotkanie z Historią”.
Tematyka spotkania wpisywała się w ciąg obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości.
W Spotkaniu udział wzięli jako prelegenci: profesor Józef Brynkus i pan Kajetan Rajski.
Przedstawili oni na przykładzie dwóch wybitnych postaci z czasów II wojny światowej Danusi Siedzikówny „Inki” i rotmistrza Witolda Pileckiego w jaki sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości ukształtowało charaktery, postawy Polaków tamtych czasów.
Spotkanie z Historią wzbogacił występ szkolnego chóru „Animatio” I Liceum ogólnokształcącego im. E. Romera oraz solowe występy uczniów, który zaprezentowali pieśni patriotyczne.
Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród laureatom konkursu historycznego” STO PYTAŃ NA STULECIE”, który odbył się 31 października br.
Konkurs został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce- Zdroju pod patronatem Starosty Nowotarskiego oraz Burmistrza Rabki- Zdroju.
W konkursie udział wzięło ponad 80 uczniów z 10 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rabki – Zdroju, Nowego Targu, Krościenka nad Dunajcem, Raby Niżnej, Chabówki, Glisnego i Mszany Dolnej. II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zajął na uczeń Marcin Antosz z klasy 3A.
Nagrody dla laureatów ufundowali: Starosta powiatu nowotarskiego pan Krzysztof Faber, poseł na Sejm RP Józef Brynkus i Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera pan Marek Świder.