11 marca 2019 r. uczniowie klas III I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju spotkali się z funkcjonariuszem Straży Granicznej w Zakopanem, by porozmawiać na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, jak poważnymi problemami są: przymusowa prostytucja, praca przymusowa, handel dziećmi czy handel narządami. Problem handlu ludźmi może dotyczyć każdego, najskuteczniejszą profilaktyką jest wiedza. Dlatego też, działania Straży Granicznej mają na celu przestrzec i uchronić młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji, zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Chęć zarobku i podróży, poznania nowych kultur powoduje, że to młodzi ludzie korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą zostać wykorzystani do niewolniczej pracy lub w celach seksualnych. Podczas spotkania młodzież dowiedziała  się m.in. czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi.
Tego samego dnia uczniowie klas I rozmawiali na temat zagrożeń związanych z narkotykami i nowymi substancjami psychoaktywnymi, jakimi są dopalacze. Wykład dotyczył m.in. podziału oraz charakterystyki używek, zagrożeń dot. zażywania narkotyków, metod walki z narkomanią, jak również konsekwencji prawnych dotyczących posiadania środków odurzających.