Program organizowany w ramach Polsko – Niemieckiej Wymiany Szkolnej.
Termin i miejsce projektu: 04.04.2019 do 11.04.2019 Muellheim Markgräfler Gymnasium/Baden.
Ww. program ułożony został tak, aby młodzież polska i niemiecka mogła brać udział we wszystkich punktach programu, co dawało liczne możliwości poznania się, nawiązania bliższych kontaktów. Młodzież polska zakwaterowana była u rodzin niemieckich, wspólnie spędzała czas wolny, brała udział we wszystkich przedsięwzięciach zorganizowanych przez stronę niemiecką.

Do najważniejszych zamierzeń (zrealizowanych podczas spotkania) zliczyć można:
Poznanie niemieckiego systemu szkolnictwa – młodzież polska uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych (obserwacja + aktywne uczestniczenie w zajęciach: np. fizyki, języka angielskiego i niemieckiego, etyki).
Rozmowa z Panem Dyrektorem szkoły na temat systemu szkolnictwa w Baden-Württemberg.
Młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w zawodach sportowych (siatkówka, koszykówka, badminton , etc.).
Wspólne zwiedzanie Müllheim (poznanie historii miasta) , Freiburga im Breisgau, Bazylei (CH), Strassburga (wizyta w Europarlamencie z przewodnikiem oraz przejażdżka statkiem ), Staufen (ruiny średniowiecznego zamku oraz renesansowej starówki , Rust (największy park rozrywki park rozrywki w Niemczech).
Indywidualne zwiedzanie miejscowości innych sąsiednich miejscowości (dzień rodzinny), poznanie historii ww. miejscowości.
Poznanie realiów życia codziennego rodzin niemieckich (zakwaterowanie u rodzin).
Zwiedzanie i całodniowy pobyt w Rust (Europa Park) co sprawiło młodzieży niesamowitą frajdę.
Młodzież polska miała również możliwość uczestnictwa w niedzielnej mszy (w kościele katolickim) w m. Müllheim /Badenweiler.
Bardzo ważnym aspektem ww. spotkania był aspekt językowy, młodzież „zmuszona” była (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) do porozumiewania się w j. obcym (młodzież porozumiewała się wyłącznie w j. niemieckim i angielskim). Ten punkt programu uważamy za jeden z najważniejszych, gdyż jest to jedna z nielicznych okazji do zastosowania i wykorzystania wiedzy uczniów (zdobytej w szkole) w praktyce.
Wspólne spędzanie czasu poprzez wspólne spędzanie czasu w trakcie wycieczek, jak również popołudniami.
Udział młodzieży polskiej w koncercie muzycznym młodzieży (uczniów) z Markgraefler Gymnasium w miejscowości Badenweiler.
Główne punkty programu zostały zrealizowane – poznanie niemieckiego systemu szkolnictwa, kultury, ciekawych ze względów historycznych miast, miejsc pamięci narodowych (oprowadzanie z przewodnikiem), zwyczajów, mentalności, nawiązanie nowych znajomości, aspekt językowy, wspólne spędzanie czasu wolnego.
Organizatorzy ww. spotkań kierowali się w dużej mierze wcześniejszymi doświadczeniami swoich kolegów. Organizatorzy ww. spotkania, jak również rodziny goszczące młodzież polską wykazali się pełnym perfekcjonizmem, wielką serdecznością i gościnnością – za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Mamy nadzieję, że będzie to owocować w następnych spotkaniach.
Najbardziej podobała nam się bardzo serdeczna i miła atmosfera panująca w rodzinach niemieckich, bardzo duże zaangażowanie opiekunów ze strony niemieckiej, duże zaangażowanie młodzieży oraz rodzin goszczących młodzież polską (!!!), bardzo ciekawy program przygotowany przez stronę niemiecką. Wspaniała organizacja pobytu młodzieży polskiej.
Dzięki takim spotkaniom młodzież polska ma możliwość poznania kultury, obyczajów, historii danego kraju – a jest to naszym zdaniem o wiele cenniejsze niż wiedza czysto książkowa i teoretyczna. Spotkania tego typu przyczyniają się do obalenia pewnych stereotypów, uprzedzeń, które tkwią w ludzkiej świadomości. Młodzież uczy się intensywniej języków obcych.
Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) Deutsch – Polnischem Jugendwerdk (DPJW) za finansowe wsparcie ww. programu na terenie Niemiec, bez którego realizacja nie byłaby możliwa.
Organizowanie spotkań (w Polsce oraz w Niemczech) bez finansowego wsparcia DPJW jest wręcz niemożliwa ze względu na duże koszty związane z przeprowadzeniem ww. spotkań.
Bardzo serdecznie dziękujemy PNWM, wszystkim Pracownikom, którzy przyczynili się do opracowania naszego wniosku i co za tym idzie – dofinansowaniu ww. programu.

MAŁOPOLSKA CHMURA EDUKACYJNA

w budowie

w budowie

w budowie