Wymiany polsko – izraelskie

Warto przypomnieć, że I L.O. im. E. Romera w Rabce Zdroju już od 2012 roku współpracuje z High School „Ish Shalom”, z Kfar Yona z Izreala. Na początku października gościliśmy w Rabce 15-osobową grupę młodzieży z tejże szkoły, która w ramach rewizyty spędziła tydzień na zwiedzaniu najpiękniejszych zakątków południowej Polski. Młodzi Izraelczycy i ich opiekunowie odwiedzili między innymi Kraków, Zakopane, Wieliczkę i Zubrzycę, a popołudnia i wieczory poświęcali relaksującym zajęciom integracyjnym.
Program ich pobytu w połączeniu z przepiękną pogodą oraz ogromną gościnnością polskich rodzin sprawiły, iż wizyta w Polsce okazała się niezapomnianym przeżyciem.
Natomiast w ramach trwającego już siódmy rok projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”, który ma na celu zbliżenie uczniów szkół izraelskich i polskich oraz poznanie kultury obu narodów, w dniu 24 października w naszym Liceum gościliśmy ogromnie liczną delegację 166 uczniów z Izraela. Młodzieży izraelskiej towarzyszyła w tym roku pani burmistrz zaprzyjaźnionego miasta Kfar Yona, pani Dyrektor szkoły oraz kierownik wydziału edukacji, jak również liczna grupa nauczycieli, przewodników i rodziców.
W tym dniu dla dorosłych zorganizowano prezentację dotyczącą historii żydów rabczańskich przedstawioną przez pana Narcyza Listkowskiego, a młodzież naszego Liceum licznie zgromadzona w szkole w tym dniu aktywnie i kreatywnie spędzała czas na warsztatach grupowych oraz rozgrywkach sportowych na hali gimnastycznej. Przez 3 godziny październikowego dnia szkoła tętniła w rytmie hebrajsko-polsko-angielskiej konwersacji. Pożegnanie znów było emocjonujące ….
Organizatorzy: Alina Małocha, Urszula Pacholka