laboratorium

Dnia 8 marca 2021. grupa uczniów  uczestniczyła w  Międzynarodowych  Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych organizowanych przez IFJ PAN w Krakowie we współpracy z International Particle Physics Outreach Group i CERN. Na warsztaty zgłosiło się ponad 600 uczniów z 42 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Łukasz Jaromin (2b), Oskar Jung (2b), Jakub Bogunia (1b), Filip Latawiec (1b) oraz Jan Niezabitowski (1b) . Po wysłuchaniu wykładów wprowadzających do fizyki cząstek elementarnych uczniowie dokonali samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych z eksperymentu przy akceleratorze LHC a na zakończenie podczas wideokonferencji omawiali swoje wyniki z fizykami z CERN z Genewy.

Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów (LCH) w CERN od końca 2009 r. dokonuje pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium. W lipcu 2012 r. eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, bozonu Higgs’a, będącego kluczowym elementem dotąd brakującym w Modelu Standardowym oddziaływań między cząstkami. Istnienie bozonu Higgsa było postulowane w teoriach wyjaśniających niezerową masę innych cząstek. Eksperymenty na LHC dostarczyły więc potwierdzenia tych teorii, dzięki czemu ich twórcy, François Englert i Peter W. Higgs, otrzymali  Nagrodę Nobla w 2013 r.