Hejt i odpowiedzialność prawna za zamieszczanie obraźliwych treści w Internecie.

Dnia 29 listopada 2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie klas I z panią asp. Jagną Jerzyk policjantką z Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju. Tematem spotkania z uczniami było uwrażliwienie młodych ludzi na hejt oraz w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Policjantka przestrzegała uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby. Poinformowała uczniów także o konsekwencjach hejtu, w tym odpowiedzialności karnej. Udzieliła wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji zostania ofiarą takiego zachowania. Radziła uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Zalecała, aby z sieci korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny. Wytłumaczyła także uczniom, co to jest demoralizacja, czym jest czyn karalny i co grozi młodemu człowiekowi, który nie potrafi dostosować swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad.