Licealiści I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera gościli   w dniach 20 -27 kwietnia grupę młodzieży z Niemiec z Markgräfler Gymnasium (MGM) z miejscowości Müllheim (kraj związkowy: Badenia Wirtembergia/ Baden – Württemberg).

Młodzież niemiecka zakwaterowana była u rodzin uczniów naszego liceum.

Głównymi celami ww. spotkania było przede wszystkim podtrzymanie  kontaktów z młodzieżą z Niemiec (uczniowie naszego liceum gościli w Müllheim we wrześniu 2022) oraz przygotowanie gruntu na kontynuowanie następnych spotkań młodzieży. Planowany wyjazd młodzieży polskiej do Müllheim: wrzesień/październik 2023. Pierwszoplanową rolę odgrywał aspekt językowy. Młodzież porozumiewała się w języku angielskim oraz niemieckim, pod koniec spotkania podejmowane były próby – i to „bardzo udane” – porozumiewania się w języku polskim. Młodzież miała możliwość zastosowania swoich umiejętności językowych zdobytych w szkole w praktyce, w sytuacjach dnia codziennego.

Przez tydzień pobytu w Polsce młodzież polska wraz z opiekunami zapewniła swoim gościom z MGM wiele niezapomnianych atrakcji. Jednym z ważnych założeń tego spotkania było pokazanie naszym gościom walorów krajoznawczych, turystycznych naszego miasta oraz najbliższych okolic. Oprócz zwiedzania Muzeum Orkana w Rabce, młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w warsztatach malowania na szkle. W czasie pobytu zorganizowane były bardzo ciekawe wycieczki turystyczno – krajoznawcze m.in. do Bochni (zwiedzanie najstarszej kopalni soli), Krakowa (m.in. zwiedzanie reprezentacyjnych komnat na Wawelu, kościoła Mariackiego (ołtarz Wita Stwosza / Veit StoB), Zakopanego (wyjazd kolejką linową na Gubałówkę, podziwianie przepięknie ośnieżonej panoramy Tatr ), Chochołowa (kąpiele w gorących źródłach) oraz Oświęcimia i Brzezinki (zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau).

Ciekawym punktem programu był dzień rodzinny, kiedy to nasi uczniowie i ich Rodzice zorganizowali młodzieży niemieckiej wiele niezapomnianych wrażeń.

Wszyscy wiemy, że poznawanie zabytków, historii danego kraju wpływa w dużej mierze na lepsze poznanie się, poznanie  mentalności, zwyczajów, poglądów innych ludzi oraz służy pozbyciu się licznych stereotypów, które jeszcze zakorzenione są w naszej świadomości.

Jeden dzień poświęcony był na zapoznanie młodzieży niemieckiej z polskim systemem szkolnictwa. Młodzież niemiecka uczestniczyła w zajęciach szkolnych (4 godziny lekcyjne).

Jedna godzina poświęcona była na obejrzenie filmu dokumentalnego, przygotowującego młodzież  do zwiedzania obozu Auschwitz – Birkenau. Pierwszego dnia zorganizowany został również powitalny obiad w pizzerii „Retro”.
Zorganizowanie podobnych spotkań jest bardzo czasochłonne i  kosztowne. Bez finansowego wsparcia programu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), która współfinansuje ww. przedsięwzięcia, program ten nie doszedłby do skutku. Za finansowe wsparcie ww. programu bardzo serdecznie dziękujemy PNWM.

Mamy nadzieje, że współpraca z PNWM będzie dalej kontynuowana, dzięki czemu dojdzie jeszcze do wielu niezapomnianych spotkań…
Kończąc to krótkie sprawozdanie chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować naszym Uczniom oraz ich Rodzinom, którzy bardzo serdecznie przyjęli młodzież niemiecką w swoich domach, stwarzając im wspaniałą rodzinną atmosferę, co wielokrotnie podkreślane było przez uczniów oraz opiekunów  z Niemiec.

WordPress Photo Gallery Plugin

MAŁOPOLSKA CHMURA EDUKACYJNA

w budowie

w budowie

w budowie