Powoli, acz nieubłaganie dobiega końca kolejny pracowity rok dla romerowskiego wolontariatu. Nasi uczniowie  angażowali się w wiele akcji społecznych i charytatywnych. Niektóre z nich  były częścią ogólnopolskich działań, inne natomiast miały charakter lokalny.

Tradycją stał się udział  wolontariuszy w dorocznej akcji Mikołajki dla Mukoludków, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. W jej ramach nasi uczniowie kwestowali w rabczańskich sklepach na rzecz dzieci chorych na mukowiscydozę, a na terenie szkoły zorganizowali zbiórkę słodyczy oraz kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczono na przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci dotknietych tą ciężką chorobą.

Nie zapomnieliśmy o pomocy dla ofiar rosyjskiej agresji. Przez kilka miesięcy roku szkolnego grupa naszych nauczycieli prowadziła kurs  języka polskiego dla dorosłych uchodźców z Ukrainy, a w tym czasie wolontariusze opiekowali  się dziećmi kursantów, organizując różnego rodzaju gry, zabawy i animacje. Projekt  ,,Wolontariusze Romera dla Ukrainy” obejmował też  zajęcia integracyjne dla młodzieży polskiej i ukraińskiej – odbyły się warsztaty artystyczne i wspólne  ubieranie choinki, wyjazd do Krakowa i zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem, a na koniec wyjście do pizzerii 🙂

Pomoc potrzebującym przyświecała też przedświątecznej wizycie naszej młodzieży u osób starszych i samotnych. Przekazano dary materialne, ale równie istotny był czas spędzony wspólnie przy herbacie i poczęstunku, dobre słowo i po prostu towarzystwo..

Podobnie było podczas niedawnych odwiedzin naszych wolontariuszek w Domu Matki i Dziecka  przy zakonie Sióstr Nazaretanek w Rabce-Zdroju.  Dziewczęta przekazały dzieciom zebrane w szkolnej zbiórce prezenty, a następnie  spędziły z maluchami czas na wspólnej zabawie.

Na naszą pomoc mogli też liczyć podopieczni Specjalnego Ośrodka  Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski, na przykład kiedy potrzebowali dostać się  do kościoła na koncert kolęd, czy udać się na wycieczkę.

Z kolei w naszej szkole odbyło się kilka wykładów  i spotkań  prowadzonych przez siostry zakonne ze szkoły im. św Tereski, przybliżających nam perspektywę osób niewidomych i słabowidzących. Kontynuacją tego tematu były wyjazdy naszych uczniów do krakowskiego centrum WOMAI, gdzie na wystawie ,,W stronę ciemności” młodzież miała możliwość przekonać się z jakimi wyzwaniami na co dzień muszą  mierzyć się osoby niewidome i słabowidzące. Było to niezapomniane przeżycie.

Warto wspomnieć też o całorocznej zbiórce nakrętek z przeznaczeniem dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rabce-Zdroju, a także o zbiórce Góra Grosza polegającej na zbieraniu monet o małym nominale, które finalnie wspomogą  dzieci wychowujące sie poza własnym środowiskiem rodzinnym. Zebraliśmy ponad 20 kg monet!

Byliśmy również zaangażowani w obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa, zwanego też Dniem Kolorowej Skarpetki. W Romerze przeprowadzono kiermasz ciast oraz przygotowano plakat informujący o tym  wydarzeniu.

Wyróżniającą się spośród innych akcją było napisanie listu w języku angielskim z okazji Międzynarodowego Dnia  Modlitwy za Prześladowany Kościół. Zawarliśmy w nim  wyrazy wsparcia  i  słowa  otuchy dla prześladowanych chrześcijan z innych państw, a w szkole przeprowadziliśmy kampanię informacyjną.

Jak widać Szkolne Koło Wolontariusza miało w tym roku ręce pełne roboty, którą nasi wolontariusze wykonywali z uśmiechem na ustach. Zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi w kolejnym roku szkolnym 🙂