W dniach od 10.10 – 17.10.2023 br. młodzież naszego Liceum (15 uczniów oraz dwóch opiekunów) brała udział w kolejnym spotkaniu młodzieży w ramach programu wymiany szkolnej „Schüleraustausch” w Niemczech. Od wielu lat I LO im. E. Romera utrzymuje regularne kontakty z zaprzyjaźnioną szkołą  Markgräfler Gymnasium MGM w miejscowości Müllheim położonej niedaleko dwóch granic państwowych: Francji oraz Szwajcarii. Jak podczas każdej wymiany, mieliśmy okazję poznać niemiecką kulturę, przepiękne zabytki architektury (zwiedzanie m.in. Fryburga Bryzgowijskiego oraz pobliskich miejscowości), zwyczaje, obyczaje i tradycje. Freiburg zapamiętamy również dzięki ciekawemu quizowi po mieście  zorganizowanemu przez młodzież niemiecką, jak również dzięki możliwości uczestniczenia w koncercie zespołu „Zimmer 90” w Jazzklub Freiburg.

W miejscowości Müllheim mieliśmy możliwość zwiedzenia miejskiego, zabytkowego cmentarza z grobami polskich pracowników przymusowych. Była to ciekawa lekcja historii dla nas wszystkich.

Piesza wędrówka po Szwarzwaldzie dostarczyła wielu wrażeń oraz możliwości obcowania z naturą. W miejscowości Hinterzarten zwiedzaliśmy ciekawe muzeum narciarstwa założonego przez byłego mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich Georga Thomy.

Wspaniały dzień spędziliśmy  również w największym niemieckim parku rozrywki Europa Park w miejscowości Rust.

Blue Fire, Silver Star, Vodan czy Fjord-Rafting to tylko namiastka tego, co na nas czekało w Europa Parku.

Zwiedzanie muzeum Jeana Tinguely w Bazylei (CH) – szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza, który zasłynął jako twórca ruchomych rzeźb – machin i instalacji pozostaną na pewno długo w naszej pamięci.

Jeden dzień spędziliśmy w Strasburgu (F)  zwiedzając przepiękne miasto wraz z jego zabytkami oraz Parlament Europejski. Na miejscu poznaliśmy historię, zadania i  funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego (w zwiedzaniu Parlamentu Europejskiego towarzyszyła nam bardzo miła pani przewodnik).

Zakwaterowanie młodzieży u rodzin niemieckich dało możliwość poznania realiów życia. Wizyta w szkole, obserwacja lekcji pozwoliły młodzieży polskiej i niemieckiej na bliższe poznanie się, wymianę myśli, spostrzeżeń.

Wspólny udział młodzieży polskiej i niemieckiej w programie pozwala nie tylko na bliższe kontakty między uczniami, doskonalenie komunikacji w językach obcych, ale przede wszystkim uświadamia, że nie ma barier, których nie można by było pokonać. Wystarczy trochę chęci oraz samodyscypliny, by pokonać barierę  językową, wszelkiego rodzaju uprzedzenia czy stereotypy, które do tej pory zakorzenione są w naszej świadomości.

Dziękujemy bardzo serdecznie rodzinom, które gościły  młodzież polską. Podziękowania kierujemy również do wszystkich nauczycieli/opiekunów z Niemiec, którzy włączyli się w organizację naszego interesującego pobytu w Müllheim. Program był bardzo ciekawy, zawierający dużo atrakcji nie tylko turystyczno  – krajoznawczych, ale również informacji związanych z historią naszych państw.

Szczególne podziękowania kierujemy do Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Deutsch – Polnisches Jugendwerk (DPJW) za dofinansowanie  programu, co w dużej mierze ułatwiło jego przeprowadzenie.

Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży od początku naszych obustronnych spotkań wspiera finansowo realizacje programów, dzięki czemu programy mogą się odbywać.

Rewizyta młodzieży niemieckiej planowana jest na kwiecień przyszłego roku.

WordPress Photo Gallery Plugin