11 listopada mija 98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, po ponad 123 latach niewoli. Polacy, wcieleni do armii państw zaborczych, stanęli naprzeciw siebie, oddali życie „ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ”. Ważne jest, byk olejne pokolenia pamiętały o swoich przodkach, tradycji, kulturze bo tylko wtedy możemy mówić o tożsamości narodowej.
Z tej okazji uczniowie naszego liceum przygotowali program słowno-muzyczny, który wprowadził nas w tamte realia, była to wzruszająca lekcja patriotyzmu.

„Z PIEŚNIĄ PRZEZ POKOLENIA”

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły…”
Tymi słowami rozpoczęło się uroczyste spotkanie “Z PIEŚNIĄ PRZEZ POKOLENIA” upamiętniające 98 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W przeddzień Święta Narodowego 10.11.2016r. o godzinie 16:00 Teatr “Rabcio” zapełnił się chętnymi do wysłuchania i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. I LO im. E. Romera w Rabce-Zdroju  we współpracy z Gimnazjum im. Świętej Rodziny oraz Teatrem “Rabcio”, zorganizowało wielopokoleniowe spotkanie. Ten sposób na wyrażenie patriotyzmu zrodził się już w latach poprzednich, kiedy to dzieci, młodzież jak i starsi mieszkańcy Rabki-Zdroju podtrzymywali piękną tradycję wspólnego śpiewania.

Tegoroczne uroczystości honorowym patronatem objął Starosta Nowotarski p. Krzysztof Faber oraz Burmistrz Rabki-Zdroju p. Ewa Przybyło.

Program artystyczny
przygotowany przez uczniów I LO im. E. Romera pod opieką p. Anny Morawskiej  uświetnił Koncerty zaproszonych Gości.

Projekty graficzne i dekorację przygotowała p. Marta Tabaszewską-Bochnar.

W programie wystąpił:

– Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Cantabile” pod dyr. p. Zofii Zborek,

– Kwartet wokalny “Triola” pod opieką państwa Marioli i Piotra Burcanów,

– Dziecięcy Zespół Regionalny “Majeranki” pod opieką p. Doroty Majerczyk.

– Uczniowie Gimnazjum Świętej Rodziny „Rodzinka AVE” pod opieką p. Kingi Brandys-Wójciak,

– Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera

W uroczystościach wzięli udział: Burmistrz Rabki-Zdroju p. Ewa Przybyło, Z-ca Burmistrza Rabki-Zdroju p. Robert Wójciak, Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu p. Jerzy Stodulski, Przedstawiciele Rady Rodziców obu szkół oraz płk w st. spocz. p. Józef Magiera.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli uroczystość oraz licznie przybyłym mieszkańcom Rabki.