Jedna wymiana – trzy kraje 19.04 – 26.04.2018

Polsko – Niemiecka Wymiana Szkolna
19 kwietnia młodzież naszego Liceum wyruszyła z rewizytą do miasteczka Müllheim, do zaprzyjaźnionej szkoły Markgräfler Gymnasium MGM.
Pierwszy dzień pobytu w Niemczech to „dzień szkolny”. Uczestniczyliśmy w zajęciach, zwiedzaliśmy szkołę, wraz z nauczycielka tej szkoły zwiedziliśmy miasteczko, wieczorem zostaliśmy zaproszeni na wspólne ognisko, to najlepszy sposób na „przełamanie lodów”. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy Fryburg Bryzgowijski, Staufen, i wreszcie największa atrakcja Europa Park w Rust – każdy wybrał dla siebie to, na co tylko miał ochotę – zabawa trwała cały dzień. Niedziela to tradycyjnie dzień spędzany z rodziną, u której się mieszka (były więc wycieczki, gra w Paintball i wiele innych atrakcji), o które zadbały rodziny.
Francja to kolejny etap podróży, zwiedziliśmy miejsce pamięci narodowej Francuzów Hartmannsweilerkopf, znajduje się tam cmentarz niemieckich i francuskich żołnierzy z czasów I wojny światowej, to miejsce jest symbolem pojednania Francuzów i Niemców. W strugach deszczu zwiedzaliśmy także przeurocze francuskie miasteczko Colmar.
I skoro trzy kraje to pojechaliśmy do Szwajcarii. Zwiedziliśmy miasto graniczące z Niemcami i Francją – Bazyleę. Tam spacerowaliśmy po Starówce, podziwiając piękne budowle, niezwykłe uliczki, Katedrę. Niezapomnianym przeżyciem, z wielu powodów było zwiedzanie Tingely Museum. Tingely był jednym z najbardziej rozpoznawalnych szwajcarskich awangardowych twórców. Jego sztuka jest bardzo kontrowersyjna … ale jest sztuką na swój sposób.
Jak podczas każdej wymiany mieliśmy okazję poznać niemiecką kulturę, niemieckie zwyczaje, obyczaje, tradycje. Dane nam było zobaczyć, jak wygląda niemiecka szkoła, lekcje, co nasi sąsiedzi jedzą, jak mieszkają, jak spędzają czas wolny. Najważniejsze jest to, że mogliśmy się przekonać, ze nie ma takich barier, których nie dałoby się pokonać. Odrobina dobrej woli i samodyscypliny wystarczą, by pokonać barierę językową, wszelkiego rodzaju uprzedzenia, czy stereotypy.
Dziękujemy bardzo serdecznie za życzliwość i wielkie serce rodzinom niemieckim, które gościły naszą młodzież. Podziękowania kierujemy również do wszystkich nauczycieli/opiekunów z Niemiec, którzy otoczyli nas życzliwą opieką i organizowali całotygodniowy program na terenie Niemiec. To niezwykle ważne doświadczenie i przeżycie ,na pewno zdecydowanie więcej nas łączy niż dzieli.
Szczególne podziękowania kierujemy do Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) , Deutsch – Polnisches Jugendwerk (DPJW) za dofinansowanie programu, bez którego jego przeprowadzenie byłoby trudne.

Font Resize
Contrast