Rocznica 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju – Dzień Wspomnień

Drugi dzień obchodów 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju odbył się pod hasłem „BUDYNEK SZKOŁY – MIEJSCE WSPOMNIEŃ”. To wyjątkowe hasło doskonale oddało ducha tego dnia, wypełnionego nie tylko radością, ale również refleksją nad długą historią naszej szkoły.

Od wczesnych godzin porannych, uczestnicy zjazdu gromadzili się pod szkołą, by wspólnie celebrować stulecie Liceum. Od godziny 9.00 można było zwiedzać okolicznościowe wystawy, które przypominały o wspaniałych chwilach i osiągnięciach naszej społeczności szkolnej. Zaprezentowano liczne ekspozycje, by wymienić tylko wystawę kronik i szkolnego wolontariatu, wystawę fotograficzną, dotyczącą przedwojennego Gimnazjum Wieczorkowskiego i rozbudowy współczesnych budynków szkolnych, ekspozycję pamiątek znakomitej polonistki Marii Białoń, wystawę osiągnięć sportowych absolwentów, wystawę Instytutu Pamięci Narodowej („Symbole Narodowe”, „W Stulecie Czynu Legionowego”), ekspozycję dotyczącą wymiany ze Słowenią, Niemcami oraz Izraelem, a także prace malarskie profesor Zofii Dubiel i absolwentki Natalii Bachorczyk, które przyciągały uwagę i wzbudzały emocje, podobnie jak wystawa fotografii emerytowanego nauczyciela – Piotra Koleckiego. Nie zapomniano również o sali pamięci Eugeniusza Romera, co pozwoliło uczestnikom przypomnieć sobie o zasługach patrona.

W tym szczególnym dniu, na świeżym powietrzu, tuż przed budynkiem szkoły, zorganizowano grill, gdzie można było spróbować pysznej kiełbasy, bigosu, a także delektować się aromatyczną kawą czy herbatą w towarzystwie słodkich wypieków. Atmosfera radości towarzyszyła rozmowom, wspomnieniom oraz spotkaniom z wieloma absolwentami, którzy po latach wrócili do swojego drugiego domu.

 

O godzinie 13.30 odbyło się uroczyste otwarcie jubileuszu 100-lecia pod muszlą koncertową w Rabce. Pani wicedyrektor, Joanna Lichoń, powitała wszystkich gości. Jako pierwszy przemówienie wygłosił pan dyrektor Marek Świder, który akcentował znaczenie obchodzonego jubileuszu, jednocześnie podkreślając jak ważna jest pamięć o wartościach, którymi kierowali się założyciele i nauczyciele przez wszystkie lata działalności Szkoły. W kolejnych wystąpieniach, wnuk założyciela, Jan Wieczorkowski, wspominając swojego dziadka, oddał hołd dziedzictwu, które pozostawił. Następnie wystąpił poseł Andrzej Gut-Mostowy, który złożył gratulacje z okazji jubileuszu, podkreślając wagę tradycji szkoły. W imieniu posła Edwarda Siarki głos zabrała pani Józefa Guziak, zaś w imieniu posłanki Weroniki Smarduch mowę wygłosił Piotr Wójciak. Pani Katarzyna Mitka złożyła życzenia w imieniu  Małopolskiego Kuratora Oświaty. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Powiatu – Maria Domagała, która przekazała na ręce pana dyrektora Marka Świdra Medal Pamiątkowy Podhala. Również burmistrz Rabki-Zdroju, pan Leszek Świder, złożył gratulację z okazji 100-lecia szkoły.

Po przemówieniach nadszedł czas na artystyczną część programu, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje talenty. Występy kapeli góralskiej, solistów oraz mażoretek na długo pozostaną w pamięci zgromadzonych. Nie zabrakło również humorystycznego skeczu z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, który wprowadziły wszystkich w doskonały nastrój.

We wspólnym świętowaniu wzięli również udział najstarsi absolwenci, a wśród nich 92-letni pan Wiktor Sienko, który w 1951 roku zdawał maturę; jako najstarszy absolwent, pan Sienko został uhonorowany upominkiem.

 

Po oficjalnej części, o godzinie 18.00, absolwenci oraz pracownicy szkoły zebrali się na kolacji „Pod Brzozami”, by w gronie przyjaciół świętować ten wyjątkowy moment.

 

Drugi dzień obchodów jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju był dniem pełnym emocji, wspomnień i radości. Absolwenci, uczniowie i nauczyciele po raz kolejny udowodnili, że nasza szkoła to nie tylko budynek, ale przede wszystkim wspólnota, która przez sto lat tworzyła (i nadal tworzy) niesamowitą historię.

MAŁOPOLSKA CHMURA EDUKACYJNA

w budowie

w budowie

w budowie