Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera gościli w dniach 22 – 29 kwietnia 2024 r. grupę młodzieży z Niemiec z zaprzyjaźnionego Markgräfler Gymnasium (MGM) z miejscowości Müllheim (kraj związkowy: Badenia Wirtembergia/ Baden – Württemberg).
Grupa młodzieży niemieckiej zakwaterowana była jak co roku u rodzin uczniów naszego liceum.

Pobyt w Rabce był rewizytą młodzieży niemieckiej. W październiku 2023 roku uczniowie I LO byli gośćmi w MGM Müllheim.

Najważniejszym celem ww. spotkania było podtrzymanie kontaktów z młodzieżą niemiecką i kontynuacja współpracy pomiędzy naszymi szkołami oraz przygotowanie gruntu do kontynuowania następnych spotkań młodzieży, które już planujemy. Wstępny planowany wyjazd młodzieży polskiej do Müllheim: wrzesień/październik 2024.

W spotkaniu młodzieży bardzo ważną rolę odgrywał aspekt językowy. Porozumiewali się w języku angielskim oraz niemieckim, pod koniec spotkania podejmowane były próby – i to „bardzo udane” – rozmów się w języku polskim. Młodzież miała możliwość zastosowania swoich umiejętności językowych zdobytych w szkole na zajęciach lekcyjnych, w praktyce w sytuacjach dnia codziennego.

W trakcie pobytu młodzieży niemieckiej w naszej szkole młodzież polska wraz z opiekunami zapewniła swoim gościom z MGM wiele niezapomnianych atrakcji i ciekawych wrażeń. Jednym z ważnych założeń tego spotkania było pokazanie naszym gościom walorów krajoznawczych, turystycznych i historycznych naszego miasta oraz najbliższych okolic, które obfitują zarówno w miejsca związane z historią przez duże „H” (m.in. Oświęcim, Kraków) jak również walory przyrodnicze (Zakopane, Chochołów).

Bardzo ciekawym i zbliżającym do siebie uczestników programu wydarzeniem był udział w warsztatach malowania na szkle (Hinterglasmalerei) w rabczańskim Muzeum Górali i Zbójników. W obiekcie tym oprócz tej atrakcji młodzież miała możliwość zapoznania się z historią naszego regionu, warunkami życia mieszkańców Rabki i tutejszych okolic. Pani przewodnik opowiadała bardzo interesująco i barwnie o historii tego miejsca jak również naszego regionu.

W czasie pobytu zorganizowane były bardzo ciekawe wycieczki turystyczno – krajoznawcze m.in. do jedynej w swoim rodzaju kopalni soli w Wieliczce (obiekt wpisany 46 lat temu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), Krakowa (m.in. zwiedzanie reprezentacyjnych komnat na Wawelu, Sukiennic), Zakopanego (wyjazd kolejką linową na Gubałówkę, podziwianie przepięknie ośnieżonej panoramy Tatr). W drodze do Zakopanego młodzież miała możliwość podziwiania i zapoznania się z historią ciekawych ze względu na styl architektoniczny drewnianych zabudowań Chochołowa.

W programie spotkania ważnym punktem było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince (Auschwitz – Birkenau). Ten punkt programu realizowany jest podczas każdego spotkania na terenie Polski. Strona niemiecka bardzo ceni sobie ten punkt, gdyż jest to jedyna w swoim rodzaju „żywa lekcja” historii, która nigdy nie powinna się powtórzyć. W swoim podsumowaniu, młodzież niemiecka wymieniła zwiedzanie Auschwitz – Birkenau jako jeden z najważniejszych i pouczających punktów.

Możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych (pierwszy dzień programu) przez młodzież polską i niemiecką była bardzo dobrym sposobem pokazania gościom naszego systemu szkolnictwa oraz warunków w jakich uczy się polska młodzież. Jedna godzina poświęcona była na obejrzenie filmu dokumentalnego „5 Fakten, die man über Auschwitz wissen sollte”, przygotowującego ich do zwiedzania obozu Auschwitz – Birkenau.

Pierwszego dnia zorganizowane zostało również powitalne, integracyjne spotkanie w restauracji „Retro”.

Ciekawym – ze względu na charakter tego dnia – punktem programu był tzw. „dzień rodzinny”, kiedy to nasi uczniowie i ich Rodzice zorganizowali niemieckim kolegom wiele niezapomnianych wrażeń (zwiedzanie Niedzicy, spływ Dunajcem, Energylandia, piesze wędrówki i wiele innych atrakcji m.in. kameralne imprezy rodzinne). Wszyscy wiemy, że poznawanie zabytków i historii danego kraju wpływa w dużej mierze na lepsze poznanie się, poznanie mentalności, zwyczajów, poglądów innych ludzi oraz służy pozbyciu się licznych stereotypów.

Mimo tego, że Europa staje się powoli tzw. „global village (ang.), globales Dorf (niem.), globalną wioską to jednak wciąż istnieją różnice kulturowe, językowe, mentalne i społeczne, które wpływają na sposób, w jaki ludzie się komunikują i współpracują. Spotkania młodzieży mają służyć temu, abyśmy wszyscy zauważali i tolerowali te różnice i pomimo nich umieli ze sobą współpracować, współistnieć.

Organizacja tych spotkań jest bardzo czasochłonna i kosztowna. Bez finansowego wsparcia programu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), która współfinansuje ww. przedsięwzięcia od początku trwania naszych wymian, program ten nie doszedłby do skutku. Za finansowe wsparcie ww. programu bardzo serdecznie dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Mamy nadzieje, że współpraca z PNWM będzie dalej kontynuowana, dzięki czemu spędzimy wiele niezapomnianych chwil.

Kończąc to krótkie sprawozdanie chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować naszym Uczniom oraz ich Rodzinom, które bardzo serdecznie przyjęły młodzież niemiecką w swoich domach, stwarzając im wspaniałą rodzinną atmosferę, co wielokrotnie podkreślane było przez uczniów oraz opiekunów z Niemiec. Podziękowania kierujemy również do kierownictwa obu szkół (I LO im E. Romera w Rabce – Zdroju i MGM Müllheim), które wspomaga i wspiera ww. spotkania, widząc w nich wiele pozytywów przyczyniających się do rozwoju młodego pokolenia oraz budowania silniejszej społeczności międzykulturowej.

 

MAŁOPOLSKA CHMURA EDUKACYJNA

w budowie

w budowie

w budowie