W dniach od 15.10 – 22.10.2024 br. młodzież naszego Liceum (15 uczennic oraz dwóch opiekunów) brała udział w kolejnym spotkaniu młodzieży w ramach programu wymiany szkolnej „Schüleraustausch” w Niemczech. Od wielu lat I LO im. E. Romera utrzymuje regularne kontakty z zaprzyjaźnioną szkołą Markgräfler Gymnasium MGM w miejscowości Müllheim położonej niedaleko dwóch państw: Francji oraz Szwajcarii. W trakcie pobytu mieliśmy okazję poznać niemiecką kulturę, niemieckie zwyczaje i tradycje oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.
Zwiedzanie Fryburga Bryzgowijskiego (niem. Freiburg im Breisgau) oraz pobliskich miejscowości pozwoliło nam odkryć piękno i różnorodność tamtejszej architektury, m.in. zwiedzanie gotyckiej Katedry Najświętszej Marii Panny (niem. Münster Unserer Lieben Frau zu Freiburg) i podziwianie przepięknej panoramy miasta z wieży tejże katedry. Freiburg zapamiętamy również dzięki ciekawemu quizowi po mieście zorganizowanemu przez stronę niemiecką. Piesza wędrówka po Szwarcwaldzie (niem. Schwarzwald) dostarczyła nam wielu wrażeń oraz możliwości obcowania z przepiękną naturą. W miejscowości Staufen zwiedzaliśmy też ciekawą renesansową starówkę miasta z oryginalnymi zabudowaniami z XVI wieku. Ciekawy i pełen wrażeń dzień spędziliśmy również w największym niemieckim parku rozrywki Europa Park w miejscowości Rust. Blue Fire, Silver Star, Moulin Rouge, Vodan czy Fjord-Rafting to tylko namiastka tego, co na nas czekało w Europa Parku.
Jeden dzień spędziliśmy w Hartmannsweilerkopf we Francji (Alzacja) – w miejscu bardzo ważnym dla historii Niemiec i Francji, gdyż to właśnie tam – na wzgórzach Wogezów – rozgrywały się jedne z największych walk pierwszej wojny światowej. Towarzyszący nam przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 110 laty (poległo tam ok. 25 tyś. żołnierzy) a dla nas była to prawdziwa lekcja historii.
Jeden dzień spędziliśmy w Szwajcarii – w miejscowości Bazylea (niem. Basel). Ciekawym punktem programu było zwiedzanie muzeum Jeana Tinguely jedynego w swoim rodzaju szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza, który zasłynął, jako twórca ruchomych rzeźb – machin i instalacji. Zgromadzone tam eksponaty pozostaną na długo w naszej pamięci.
Zakwaterowanie młodzieży u rodzin niemieckich dało możliwość poznania realiów życia. Wizyta w szkole, obserwacja lekcji umożliwiły młodzieży polskiej i niemieckiej bliższe poznanie się, wymianę myśli i spostrzeżeń. Wspólny udział młodzieży polskiej i niemieckiej w programie pozwala na doskonalenie komunikacji w językach obcych. Uświadamia też, że wystarczy trochę chęci oraz samodyscypliny, by pokonać wszelkiego rodzaju uprzedzenia czy stereotypy, które do tej pory zakorzenione są w naszej świadomości.
Dziękujemy bardzo serdecznie rodzinom, które gościły młodzież polską. Podziękowania kierujemy również do wszystkich nauczycieli/opiekunów z Niemiec, którzy włączyli się w organizację naszego interesującego pobytu w Müllheim. Program był bardzo ciekawy, zawierał dużo atrakcji nie tylko turystyczno – krajoznawczych, ale również informacji związanych z historią naszych państw.
Rewizyta młodzieży niemieckiej planowana jest na kwiecień przyszłego roku.