W dniach od 22 do 29 września br. młodzież naszego Liceum (15 uczniów oraz dwóch opiekunów) brała udział w spotkaniu młodzieży w ramach programu wymiany szkolnej „Schüleraustausch” w Niemczech. Od wielu lat I LO im. E. Romera utrzymuje kontakty z zaprzyjaźnioną szkołę Markgräfler Gymnasium MGM w miejscowości Müllheim położonej niedaleko dwóch granic państwowych: Francji oraz Szwajcarii (kraj związkowy: Badenia Wirtembergia). Dwuletnia przerwa w kontynuowaniu ww. spotkań spowodowana była sytuacją związaną z pandemią. Dzięki dużemu zaangażowaniu organizatorów zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej udało się na nowo „wskrzesić” wymianę. Tegoroczne spotkanie w MGM Müllheim jest pierwszą częścią projektu, druga część, czyli rewizyta młodzieży niemieckiej w Rabce planowana jest w kwietniu 2023 r.
Jak podczas każdej wymiany, mieliśmy okazję poznać niemiecką kulturę, przepiękne zabytki architektury (zwiedzanie m.in. Freiburga Bryzgowijskiego), zwyczaje, obyczaje i tradycje.
Piesza wędrówka po Szwarzwaldzie/ Hinterzarten dostarczyła wielu wrażeń oraz możliwości obcowania z naturą.
Wspaniały dzień (mimo brzydkiej pogody) spędziliśmy również w największym niemieckim parku rozrywki Europa Park w miejscowości Rust.
Blue Fire, Silver Star, Vodan czy Fjord-Rafting to tylko namiastka tego, co na nas czekało w Europa Parku.
Zwiedzanie muzeum Jeana Tinguely w Bazylei (CH) – szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza, który zasłynął jako twórca ruchomych rzeźb – machin i instalacji pozostaną na pewno długo w naszej pamięci.
Jeden dzień spędziliśmy w Strasburgu (FR. Strasbourg) zwiedzając przepiękne miasto wraz z jego zabytkami oraz Parlament Europejski. Na miejscu poznaliśmy historię, zadania i funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego.
Zakwaterowanie młodzieży u rodzin niemieckich dało możliwość poznania realiów życia. Wizyta w szkole, obserwacja lekcji, jak również praca nad projektem „Climate change” i dyskusja nad nim pozwoliły młodzieży polskiej i niemieckiej na bliższe poznanie się, wymianę myśli, spostrzeżeń.
Wspólny udział młodzieży polskiej i niemieckiej w programie pozwala nie tylko na bliższe kontakty między uczniami, doskonalenie komunikacji w językach obcych ale przede wszystkim uświadamia, że nie ma barier, których nie można pokonać. Wystarczy trochę chęci oraz samodyscypliny, by pokonać barierę językową, wszelkiego rodzaju uprzedzenia czy stereotypy.
Dziękujemy bardzo serdecznie rodzinom, którzy gościli naszą młodzież. Podziękowania kierujemy również do wszystkich nauczycieli/opiekunów z Niemiec, którzy sprawowali opiekę i organizowali całotygodniowy program na terenie Niemiec. Program był bardzo ciekawy, zawierający dużo atrakcji turystyczno – krajoznawczych.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Deutsch – Polnisches Jugendwerk (DPJW) za dofinansowanie programu, co w znacznej mierze ułatwiło jego przeprowadzenie.